Zábřeh se loučil vítězně

V posledním kole 2.ligy D přivítal poslední 1921 Zábřeh celek z Hradce Králové B, který měl jisté 2.místo. Protože ho nemohl vylepšit ani pokazit, přijel na poslední zápas značně oslaben. Hradečtí měli ze základní osmičky jen 2 hráče + 5 náhradníků a osmou šachovnici dokonce neobsadili.

Domácí Zábřeh se sešel v sestavě Strašil, Zapletal, Sohr, Doležel, Opravil, Navrátil, Vicenec a Tomáš Ptáček svou druholigovou premiéru nesehrál, vyhrál kontumačně.

Na 2-0 zvýšil po miniaturce Jarda Doležel nad Markem 1953 vyhrál rychle černými po zisku figury.

Na třetí desce odremizoval Laďa Sohr Nováka 2137 a bylo 2,5-0,5 pro Zábřeh.

Na 3,5-0,5 jsem zvýšil na 2. desce já, když jsem si vyhrát snad ani nezasloužil. Zahájení černými jsem sehrál mizerně, Šafařík 2112 získal značnou poziční převahu a celého pěšce, krytého bělopolým střelcem a dokonce stál na poli f7. Naštěstí se mi podařilo vyměnit dámy a jeden pár věží, Jakubova realizace byla mizerná a přišla i poziční hrubka a z ničeho nic se partie otočila a náhle jsem měl pěšce víc já v koncovce koňů a stejnopolých střelců. Aktivní král dokonal obrat.

Důležité dvě remízy přidal na 1. desce Pavel Strašil s Ringelem 2218 a na 7. šachovnici rovněž bílými kapitán Roman Vicenec jistil zápasové body remízou s Noskem.

Svoji partii nezvládl jen Karel. Již v zahájení bez povšimnutí nesebral figuru ani kvalitu, pak se s žákem Šolcem trápil v koncovce bez pěšce, ale neudržel a prohrál. 4,5-2,5

V poklidu vyhrál Jiří Navrátil starší, sebral Steinerem 1814 obětovanou figuru a soupeř se skoro na hodinu zamyslel, plánovaný zisk kvality nešel pro odchyt dámy nebo ztátu figury a Jirka poté pohodlně uplatnil svoji převahu. 5,5-2,5

Zábřeh seš tak vítězně rozloučil se 2. ligou D, o našem posledním místě bylo rozhodnuto už dávno předtím po mnoha zahozených příležitostech.

Potěšitelné je, že Losiny nastoupily silné a v existenčním zápase porazily Chrudim a poskočily s 15 body na solidní 6. místo. Litovel po 8 remízách s Polabinami B skončila na 4. místě se 17 body. Liga D byla nesmírně vyrovnaná, nakonec nestačilo k záchraně ani 13 bodů.

Jak jistě všichni vědí, ze skupiny E spadl jak poslední Prostějov, tak i nečekaně béčko Grygova.

Jedna odpověď na “Zábřeh se loučil vítězně”

• lykan says:

„plánovaný zisk kvality nešel pro odchyt dámy“

Právě že šel :). Až po cestě domů mi došlo, že po Jf7+ Vxf7 Dxf7 b4 Db3 bxc3 se dobírá figura na b7 :). Neuvěřitelná slepota.