2 kolo krajského přeboru

Zábřeh – Zlaté Hory 3,5:4,5

Ve 2.kole Krajského přeboru jsme přivítali na domácích šachovnicích družstvo Zlatých Hor.
Čekali jsme, že to bude velmi těžké utkání, protože hosté jsou posíleni na předních deskách
silnými hráči z Polska. To se po dramatickém 6h trvajícím utkání potvrdilo.
Zápas jsme zásluhou těchto hráčů prohráli. Dalo by se napsat Zábřeh – Polsko 0:3.
A teď něco málo k průběhu Zápasu.
Hodně brzo jsme vedli 1:0 zásluhou Aleše bílými(7). Partii jsem neviděl.
Pak se dlouho nic nedělo až pak zaúřadovali polští hráči na prvních dvou deskách a zápas otočili.
Pavel (1) v zahájení obětoval odvážně pěšce, ale zřejmě po nepřesném průběhu partie přešla do
prohrané střelcové koncovky.
Jura Z. (2) prý v partii černými moc šancí neměl a podlehl útoku těžkých figur při nestejných střelcích 1:2.
Mě (4) se černými vůbec nepovedlo zahájení a byl jsem psychicky na pokraji vzdání. Pak jsem asi po
30min přemýšlení „vypotil“ variantu s přechodem do věžovky s pěšcem méně. Já bych se v ní asi porazil,
ale soupeři se to nepovedlo a já udržel remízu 1,5:2,5.
Pak se po nejasném průběhu podařilo vyrovnat kapitánu Romanovi (6). Prý chytil soupeři dámu. No neviděl jsem.
Vzápětí se řešila nabídka remízi od soupeře žáku Šimonovi (8). Remízu černými nakonec přijal. Asi dobrá remíza
v jeho první partii v KP 3:3.
To vše se událo do 1.časové kontroly.
Pak nastalo dlouhé čekání. Zbylé 2 partie se protáhly až do bleskovek v 2.časové kontrole po 6h hry.
Jura N. (5) obětoval kvalitu a hrál koncovku J proti V s 3 pěchy navíc. Původně jsme si mysleli, že to v závěrečné
bleskovce vyhraje, ale odřezaný král byl proti.
Vše se tedy rozhodlo v partii Ládi (3). Laďa měl kvalitu navíc za pěšce a v koncovce pěšců a V+V proti V+S se asi po
nepřesném průběhu ukázalo, že střelec je tam v pozici velmi silná figura.
Drama vyvrcholilo v závěrečné bleskovce asi 2min na 2min, kdy Laďa nešťastně udělal nemožný tah.
Polský soupeř dostal podle pravidel navíc 2min a náležitě toho při blicání využil.
Nakonec tedy vyhráli šťastnější hosté.
No když se jim sestava sejde tak mohou v KP porazit každého soupeře.

Odpovědí: 2 na “2 kolo krajského přeboru”

• Sohr says:

Já jsem byl ke konci tak hotovej, že jsem si pletl, kam jdou jeho pěšci, proto i ten nemožný tah. Škoda, kvalita navíc a je z toho nula. Snad to odčiníme v příštím kole.

• NJ says:

Ještě ráno, když jsem se probudil mi skákal kůň po šachovnici. Oběť byla asi správná, jen jsem pak nenalezl správné řešení. Druhou možností bylo přejít do koncovky 2 nebo 1 věžky + opační střelci s pěchem více, ale tady jsem se nebyl schopen dopočítat výsledku partie, proto jsem zvolil oběť kvality. Na druhou stranu po zahájení a ve střední hře jsem stál skoro na prohru.