VZPOURA ČERNÝCH FIGUR

Po více jak třech letech jsme opět přivítali šachové soupeře v rámci 2. ligy. Ve 2. kole skupiny „D“ k nám zavítalo družstvo TJ Stefanydes Polička.

Věřili jsme, že i tentokrát bychom mohli nějaký bod urvat. Bylo to však spíše pod dojmem výhry z 1. kola, protože elovou převahu jsme očekávali pouze na 3 šachovnicích. A nakonec se tak i jednotlivé dvojice seřadili:

1. Zapletal (2018) – Červený (2326)
  2. Krmela (2086) – Komárek (2134)
  3. Strašil (2011) – Pavlíček (1965)
  4. Sohr (2068) – Kastner (2008)
  5. Růžička (2067) – Lorenc (2117)
  6. Doležel (2007) – Houška (1992)
  7. Blaha (1794) – Komárková (2000)
  8. Ptáček (1833) – Stodola (1973)

Já jsem vše jistil a pozoroval z pozice nehrajícího kapitána a rozhodčího. Bohužel asi moc intenzivně, protože jsem zapomněl udělat byť jen jedinou fotku.

5.š.: Milan rozehrál Grünfelda s poziční převahou. Když se však soupeři podařilo rozbít pěšcovou strukturu na královském křídle a podstatně vylepšit svého koně, nebylo o lepší pozici bílého ani zdání. Soupeř nabídl remízu, kterou Milan přijal. (0,5:0,5).

1.š.: Juru zde čekají soupeřova esa, tentokrát FM. Z počátku byla pozice poměrně plytká, s postupným vývinem figur. Bílý rychle vyměnil černopoláky, bohužel ztratil pěšce s vidinou lepší pozice. Od té doby se však pozice spíše zhoršovala, což vyústilo ve velkou materiální i poziční výhodu. Černý tak mohl zapsat bod. (0:1).

3.š.: Pavel měl za soupeře nadějného dorostence. Partie velmi rychle vyústila do pozice, ve které oba soupeři měli své věže na d-sloupci. Černý měl velmi dominantního jezdce na d3 a de facto z pozice síly nabídl remízu. Myslím, že s ní byl spokojený i Pavel. (0,5:0,5).

Za stavu 1:2 téměř současně skončily partie na 2. a 6. šachovnici – k naší spokojenosti obě vítězné a obě s černými figurami.

2.š.: Aleš předvedl perfektní taktický výkon a propočet. Nejprve postupem pěšců na dámském křídle pozici uzavřel, obsadil sloupec věží a naskákal jezdci na královské křídlo. Oběť figury nenechala na sebe dlouho čekat. Soupeř útok přibrzdil protiobětí kvality, ale i tak jeho figury působily natolik nekoordinovaně, že po průniku černé dámy se bílý vzdal. Určitě bych tuto partii zařadil do soutěže o partii kola, kdyby nějaká byla. (0:1)

6.š.: Tato partie vypadalo dlouho vyrovnaně s lepší pozicí pro bílého. Jardovi se však podařilo vhodně vyměnit dámy a hlavně zaktivizovat střelce. A jakmile si černý vytvořil volného vzdáleného krajního pěšce, bylo rozhodnuto a černý mohl zapsat do partiáře 0:1.

Za stavu 3:2 jsme vyhlíželi další body – odhadovali jsme, že 1,5 by nám spadnout mohlo.

8.š.: Ortodoxní dámský gambit nesehrál Tomáš ideálně, a tak stál velmi stísněně. Ale postupným lavírováním se mu podařilo otevřít pozici a vyměnit nějaké figury. Soupeř nakonec přehlédl při výměnách ztrátu jezdce, ale bohužel pro Tomáše měl výmluvu v opakování tahů s hrozbou matu. Remíza nám ale naprosto vyhovovala. (0,5:0,5).

Vzápětí skončila i bitva na 4.š.: Hrála se dračí sicilská. Láďa stál vlastně od počátku pohodlně s lepší pozicí, protože bílý hrál na draka mírně – s malou rošádou a bez dam se zde nedá útočit. Černý vylepšoval pozici, získal pěšce, vnikl věží do bílé pozice. Spojení pěšáci mašírovali vstříc proměně a my nezadržitelně k vítězství v zápase. (0:1).

Za stavu 4,5:2,5 jsme už jenom čekali na výsledek poslední partie, kde už se hrála střelcová koncovka.

8.š.: Hrála se sicilská, ve které se ve střední hře vyměnili figury. A také uvolnily sloupce, kde každý svými těžkými figurami ovládal jeden. Nakonec se všechny vyměnili a zůstaly černopoláci se 2 pěšci na obou křídlech. Celý průběh vypadal na remízu, ale černá nezvládla pochod králem a nechala Marka utéct pěšcem do dámy. (1:0).

Vlastně to byla jediná výhra bílého, čímž můj vymyšlený titulek dostal trhlinu. Ale i tak černí řádili na obou stranách, naštěstí na té naší straně více.

Výsledek 5,5:2,5 působí hladce a jednoznačně, ale průběh všech partií byl velmi vyrovnaný. Pro nás jsou nejpodstatnější 3 zápasové body. Je to asi poprvé v historii, kdy má Zábřeh po 2 kolech 2. ligy 100% bilanci.

3.11.2019

Komentáře jsou uzavřeny